نماینده ایران ایرانی عربستان حجاج ایرانی

نماینده: ایران ایرانی عربستان حجاج ایرانی اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی اعتراضات دی ماه، اعتراض دیده نشدگان بود

یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: اقتصاد کلانی که در کشور عزیزمان ایران است اقتصادی تبعیض آمیز و رانتی است و مردم این اقتصاد را می‌بینند و ناراحت می‌شوند. .

اعتراضات دی ماه، اعتراض دیده نشدگان بود

اعتراضات دی ماه، اعتراض دیده نشدگان بود

عبارات مهم : ایران

یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: اقتصاد کلانی که در کشور عزیزمان ایران است اقتصادی تبعیض آمیز و رانتی است و مردم این اقتصاد را می بینند و ناراحت می شوند. .

به گزارش ایسنا، حمیدرضا جلایی پور در همایش اصلاحات؛ چالش ها، راهکارها و چشم انداز با محوریت «اصلاحات و نظریه عدالت» که به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، با اشاره به بخش مردمی اعتراضات دی ماه سال ۹۶ اظهار کرد: جنبش سال ۸۸ جنبشی مدنی و شهری بود؛ ولی جنبش اعتراضی ۹۶ تا بین ۶۰ تا ۸۰ شهر هم رفت و جنبش اعتراضی بزرگی بود. تا جایی که ما متوجه شدیم ۳۰ درصد شعارها اقتصادی و مابقی سیاسی و اجتماعی بود. از طرف دیگر ۲۰۰ نقطه اعتراضی وجود داشت که ۱۱۰ هزار نفر در آن شرکت کردند.

وی در ادامه ارائه آمارهای مربوط به اعتراضات دی ماه گذشته گفت: در جنبش ۸۸ نیمی از جمعیت زنان بودند. در این جنبش تنها ۶ در صد از زنان حضور داشتند. ۷۶ معترضین زیر سی سال بودند. در واقع حرکتی جوانانه بوده است.

این استاد دانشگاه افزود: من خودم یکی دو مورد از اعتراضات را رفتم و از نزدیک دیدم و با چندینه نفر هم مصاحبه کردم، عمده ترین آن ها جوانانی دهه هفتادی بودند. برداشت نشود که همه دهه هفتادی ها معترض هستند، ولی عده ای از آن ها بودند که نا امید بودند.

وی خاطرنشان کرد: قشر دیگری از معترضین مالباختگان بودند. بیش از سیصد هزار خانواده در پایتخت کشور عزیزمان ایران به طور مستقیم و هشتصد هزار خانواده به صورت غیر مستقیم با مسئله بانک ها و موسسات بانکی گره خورده اند.

جلایی پور افزود: عده ای هم بودند که تاکید داشتند آتش بزنند و تصویر هم بگیرند. رسانه هایی مثل من و تو و بی بی سی هم نشانشان می داد. بعدا معلوم شد بعضی از این ها سابقه دار هم هستند.

وی در تبیین اعتراض دی ماه 96 گفت:تعاریف واژه های تحلیلی موجود با الگوی اعتراضات اخیر منطبق نیست. انقلاب ملی یا کلاسیک چند شاخصه دارد که این اعتراضات آن شاخصه ها را نداشت. در انقلاب کلاسیک همه یک حرف می زنند، شرکت دهی دارد. رهبری دارد. ولی اعتراضات دی ماه حرکت منسجمی نبود. انقلاب آرام هم نبود. جنبش اجتماعی تازه هم نبود. جنبش اجتماعی تازه مثل جنبش زنان در فرانسه است که در آن کل سیستم را کاری ندارند فقط عنوان خود را پیگیری می کند.

این عضو حزب اتحاد ملت ادامه داد: راجع به اینکه ماهیت این اعتراضات چه بود می توان گفت اعتراض مردمی همراه با خشونت و با همراهی فضای آنلاین بود. می شود گفت اعتراض دیده نشدگان بود. البته به لحاظ نظری زمینه ها را می توان بررسی کرد. لذا اگر من بخواهم این اعتراضات را تبیین کنم به دو دسته اشاره می کنم. یکی اینکه عوامل بنیادین اعتراض در جامعه کشور عزیزمان ایران وجود دارد و دوم اینکه عواملی که باعث گر گرفتن آتش اعتراض می شود هم در جامعه ما وجود دارد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: نود سال است که جامعه کشور عزیزمان ایران در حال توسعه هست؛ ولی این توسعه نامتوازن هست. مردم توانایی های اقتصادی به دست می آورند ولی به آن ها بی احترامی می شود. اقتصاد کلانی که در کشور عزیزمان ایران است اقتصادی تبعیض آمیز و رانتی هست. مردم این اقتصاد را می بینند و ناراحت می شوند. ایستادگی مستمر بخشی از حکومت در برابر انتخابات ها هم عامل دیگری هست. ۲۰ سال است که مردم در انتخابات شرکت می کنند امیدوار می شوند و عده ای تلاش می کنند جلوی این امیدواری را بگیرند.

جلایی پور با اشاره به ایده خود مبنی بر اعتراض آمیز بودن بستر جامعه ایرانی، گفت: من در مقاله ای نوشته ام جامعه کشور عزیزمان ایران هر لحظه اعتراضی هست. ولی من می گویم علت شروع اعتراضات دی ماه «شوخی بد» بود. در جلوی حرم امام رضا(ع) عده ای درخواست کردند علیه روحانی شعار بدهند؛ ولی به یک ربع نرسید شعارها عوض کردن کرد. عامل بعدی رواج اعتراضات شکل ورود اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … به این عنوان بود.

وی با طرح این پرسش که«چرا اعتراضات دی ماه فروکش کرد؟» گفت: علت این بود که همه مردم از همه شهرها به آن نپیوستند و شبکه های خارجی معترضان را تشویق می کردند.

جلایی پور با بیان اینکه «دولت موازی در این کشور قدرت و امکانات دارد» گفت: عده ای بعد از این رخ دادها، ماجرای درویش ها که خوابیده بود را زنده کردند و قدرت نمایی کردند. استادی را گرفتند و گفتند خودکشی کرده هست. صدا و سیما مرتب می گفت جاسوس و عضو شبکه بزرگی بوده است ولی باید به مردم می گفت که ما بررسی می کنیم چه گونه خودکشی کرده است.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: اگر چند نظر سنجی پیوسته داشته باشیم می توانیم در جامعه چراغ قوه بندازیم ببینیم چه خبر هست. هنگامی که جنبش می شود همه می بینند در جامعه چه خبر هست. ما فکر می کردیم ۲۰ سال است در جامعه کشور عزیزمان ایران اصلاحات وجود دارد، هیئت حاکمه هم می گفتند دستاورد نظام امنیت است ولی فهمیدیم به اصلاحات نیازمندیم و به سرعت نا امنی در جامعه ایجاد می شد.

این عضو حزب اتحاد ملت همچنین گفت :ما فکر می کردیم اپوزوسیون کشور عزیزمان ایران دموکرات ها هستند ولی «آمدنیوزها» می گفتند بزنید، بکشید و آتش بکشید.

وی گفت: ما طی این اعتراضات متوجه شدیم که هم state در کشور عزیزمان ایران مسئله دارد و هم از پایین پرسشها وجود دارد. در پایین سازماندهی رهبری منسجم وجود ندارد. ما در شرایط انقلابی هم نیستیم. این رخداد نشان داد ما هم در اوج وهم در پایین مسئله داریم. بر اساس این تحلیل اگر جای حاکمیت باشم اصلاحات را جدی می گیرم. در سخنان رهبری توجه به این عنوان مشخص هست. دولت باید جامعه را به اصلاحات بکشاند همان کاری که در برجام کرد را صورت ببخشد.

وی افزود: در نیروهای پایین انسداد طلبان می گویند سرنگونی و عوض کردن حکومت؛ که از آن حرف ها است و در جامعه ما بسترش وجود ندارد. این ها فکر می کنند نظام جمهوری اسلامی یک نظام سیاسی پوشالی است اصلا این طوری نیست؛ نظامی نیمه مردمی است که باید با تلاش جهت همه بشود؛ ولی نظامی پوشالی نیست. سلطنت طلبان می گویند رفراندوم بر گذار می کنیم ولی این در حالی است که حاکمیت و جامعه مدنی باید به نتیجه برسند که رفراندوم باشد؛ آیا که اگر نشود رفراندوم اجرایی نمی شود با اینکه حرف قشنگ تری است.

جلایی پور گفت: تنها راه باقی مانده را «راه اصلاحات» هست. من قبول دارم جریان اصلاحات هم باید اصلاح شود ولی اصلاحات در کشور عزیزمان ایران کار مشکل هست. باید طرف برابر را اصلاح کرد. به جای اینکه حرف های گنده بزنیم بعد از اعتراضات باید به دولت کمک کنیم که اقتصاد را در سال های آینده اصلاح ببخشد. اصلاح و کارآمد کردن چتر حمایت دولت از اقشار ضعیف یک عنوان مهم است که باید به این عنوان توجه کرد.

وی همچنین گفت: ما باید سیاست خارجی که به این اقتصاد مربوط می شود را باید داشته باشیم. این صدا و سیما دارد جامعه را تخریب می کند. موفق ترین برنامه این صدا و سیما برنامه های طنزش است که همان ها جامعه را تکه تکه می کند. دستگاه نظارت استصوابی جامعه را به سمت نخبه گرایی نمی برد. باید اصلاحات را در جریان برابر انجام دهیم.

اعتراضات دی ماه، اعتراض دیده نشدگان بود

واژه های کلیدی: ایران | اعتراض | ایرانی | اعتراض | اقتصاد | ایرانی | اقتصادی | اعتراضات

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs